Новітнє супутникове дослідження, опубліковане в журналі Nature Cities, показало, що всі 28 найбільших міст США піддаються повільному, але стійкому просіданню ґрунту. У багатьох випадках це явище відбувається непомітно, але несе загрозу катастрофічних пошкоджень інфраструктури та підвищує ризик повеней для десятків мільйонів мешканців.
Згідно з результатами дослідження, щонайменше 20% площі кожного з цих міст демонструє ознаки просідання в період між 2015 і 2021 роками. У 25 із 28 мегаполісів просідає понад 65% території. Загалом у зонах ризику проживають близько 34 мільйонів людей — це понад 12% усього населення США.
Найуразливіші міста та критичні зони
Найшвидше опускаються райони в Г’юстоні, де понад 40% території втрачає висоту більш ніж на 5 мм щороку, а 12% — навіть понад 10 мм. Серед інших уразливих міст — Чикаго, Даллас, Нью-Йорк, Денвер, Шарлотт, Лас-Вегас і Колумбія.
Основними причинами просідання є:
- надмірне викачування ґрунтових вод;
- видобуток нафти й газу;
- посухи та зниження рівня підземних резервуарів;
- підвищення рівня моря — на прибережних територіях.
Інфраструктурні ризики
Просідання ґрунту навіть на кілька міліметрів щорічно може призвести до появи тріщин у дорогах, будівлях, мостах, а також пошкодити підземні комунікації. Особливу тривогу викликає нерівномірність опускання в таких містах, як Вашингтон і Нью-Йорк — це ускладнює прогнозування ризиків та планування міського розвитку.
“Невеликі, на перший погляд, коливання можуть призводити до мільярдних збитків, коли стають критичними для інфраструктури”, — зазначають автори дослідження.
Як уповільнити просідання
Науковці вважають, що зміна рівня ґрунтових вод є одним із головних чинників, який можна контролювати. Вони пропонують такі рішення:
- обмеження викачування води з підземних резервуарів;
- зміцнення або підняття ґрунтів у критичних зонах;
- модернізація дренажних систем;
- створення бар’єрів проти морської води в прибережних регіонах.
Згідно з висновками дослідження, кожне місто потребує індивідуального підходу для зменшення ризиків і впровадження довгострокових інфраструктурних рішень.
Залишити коментар